Turyści mylnie czytają szlaki turystyczne. Co oznaczają ich kolory?
Szlaki turystyczne w Polsce administrowane są przez PTTK. Łącznie wynoszą około 76 000 kilometrów i są nimi szlaki piesze, kajakowe, rowerowe, narciarskie czy konne. Każdy szlak oznaczony zostaje konkretnym kolorem – czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym lub czarnym. Okazuje się jednak, że barwy na oznaczeniach nie zawsze wskazują na poziom trudności danej trasy.
Ze szlakami od prawie 150 lat
W 1887 roku doszło do utworzenia pierwszych szlaków turystycznych na ziemiach polskich. Twórcami tego typu oznaczeń było Towarzystwo Tatrzańskie. Po upływie czasu podjęto się dalszego znakowania terenów. Tym razem jednak zadaniem zajęło się Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Od 1950 roku obie grupy działają pod jednym szyldem — PTTK.
Kiedy kolor szlaku oznacza poziom trudności?
Kolor szlaku turystycznego oznacza jego trudność głównie na szlakach narciarskich. Tam zielone trasy przeznaczone są dla osób niedoświadczonych. Czarny szlak natomiast oznacza, że dana droga jest głównie dla osób o wysokim poziomie doświadczenia. W innych przypadkach kolory szlaków mają zupełnie inne znaczenie:
- kolor czerwony oznacza główny szlak turystyczny;
- niebieski oznacza szlak na długie dystanse;
- żółty to szlak krótki;
- zielony oznacza szlaki widokowe;
- czarnym oznacza się łączniki dwóch szlaków.
Szlaki muszą spełniać wytyczne PTTK
Zasady dotyczące tworzenia szlaków turystycznych są mocno przestrzegane. Zawarte są one w specjalnej instrukcji, w której znajdziemy:
- zasady projektowania szlaku;
- zasady wykonania oznaczeń;
- zasady utrzymywania i renowacji szlaków turystycznych.
Znakarze na podstawie tego dokumentu podchodzą do specjalnego szkolenia. Po jego ukończeniu mogą zająć się oznaczaniem tras turystycznych.
Oznaczenia na szlakach turystycznych powinny być odświeżane co około 3 lata. W niektórych miejscach jednak istnieje pozwolenie na robienie tego rzadziej. Nowe szlaki powinny powstawać na podstawie rzeczywistych potrzeb turystów. Pojawienie się ich na mapie zależy od ich atrakcyjności, odległości od komunikacji miejskiej czy stanu nawierzchni.
Zaleca się, aby wyjście na szlak oraz jego zakończenie miały miejsce jak najbliżej dworca lub przystanku komunikacji miejskiej. W przypadku dużych miast szlaki powinny kończyć się w okolicy pętli tramwajowej.
Jak oznacza się trudne szlaki turystyczne?
Informacje o znaczeniu konkretnych znaków znajdziemy na stronie PTTK. Wiemy z niej, że niebezpieczeństwo na trasie pieszej oznaczone zostaje białym wykrzyknikiem nad kolorem ścieżki. Ma to na celu zwrócić uwagę na nagłą zmianę kierunku szlaku. Przy szlakach narciarskich niebezpieczny odcinek oznacza się trójkątem równobocznym z czerwoną obwódką i żółtym tłem. Wtedy należy zmniejszyć prędkość jazdy.
Szlaki konne również posiadają własne oznaczenia trudnych odcinków. Przeważnie są one przed stromymi odcinkami, zwałami leśnymi czy ruchliwymi skrzyżowaniami. W takiej sytuacji oznacza się trasę tabliczką z białym tłem, na którym umieszczony jest czarny wykrzyknik.